
Discutăm doar aceste două scenarii așa că să se luăm pe rând:
– Alegeri anticipate
Alegeri anticipate înseamnă sinucidere politică pentru Blocul ACUM și în special pentru PSRM. Indiferent cine o să râmână la guvernare cred că ar trebui să existe o poziție comună și aceea trebuie să fie arestarea lui Dodon! Dacă se va ajunge la alegerile anticipate PSRM ar trebui de scos din ecuație iar liderii acestora ar trebui arestați pentru trădare națională! Chiar dacă sunt în MAI, Ministerul Apărării, SIS persoane care îl urăsc pe Plaha aceștia vor fi nevoiți să îl susțină pe Plaha din simplul motiv că în această coaliție temporară dintre Blocul ACUM și PSRM sunt actori cu simpatii pro-ruse! Și PDM are simpatii pro-ruse însă cei de la PSRM le declară deschis! Întrebarea pe care mi-o pun eu: de ce s-a așteptat până în ultimul moment ca să se facă o coaliție!? Au avut la dispoziție 3 luni și au lăsat totuși la limită! Atunci cand PSRM venea cu condiții greu de acceptat și într-un final cei de la Blocul ACUM le acceptau cei de la PSRM venea cu condiții și mai greu de acceptat! Nu se dorește oare vădit destabilizarea situației în Republica Moldova!? În articolul de pe 19 martie îî avertizam pe cei de la Blocul ACUM că : rușii au luat cu 75% la alegerile parlamentare și pur și simplu ar putea să facă o majoritate parlamentară însă pentru ei e nevoie să distrugă și ultima formă de rezistență din Moldova!! Păcat totuși că am avut lideri precum Maia Sandu/ Andrei Năstatse cu capacitate de gândire limitată! Indiferent de circumstanțe imaginea lor a fost șiofonată în momemtul când au făcut alianță cu PSRM! Că sunt persoane care îl susțin? Desigur că sunt! La fel cum sunt și persoane dezamăgite de de această coaliție! Nici nu vreau să mă gândesc că dacă vor merge în anticipate și Maia Sandu va candida din nou pentru un mandat de deputat în Parlamentul Moldovei din partea diasporei la fel cum și Dumitru Alaiba care a votat pentru pentru coaliție cu PSRM și pentru candidatura Zinaidei Greceanîi la fel nu va fi primit cu brațele deschise pe continentul american! Pute-ți să-i prostiți pe cei de acasă însă nu și pe cei din diasporă! Un lucru este clar pentru toți că rezultatele în caz de anticipate vor fi diferite de cele din 24 februarie!
– Recunoașterea guvernului Sandu de către Plaha!
Ar însemna pușcărie pentru Plaha și pentru toți aliații lui! Asta înțeleg și cei din aturajul lui Plaha! Că nimeni nu va scăpa de închisoare în momentul în care vă cădea Plaha! Indiferent unde nu ar încerca să se ascundă Plaha, nu va avea nici o scăpare din momemntul ce va pierde puterea! Sunt doar câteva state dictatoriale care ar putea să-l accepte pe Plaha însă nu cred că vor risca să meargă la un conflict diplomatic cu Republica Moldova/România/Uniunea Europeană!El ar trebui să îi dea ceva în schimb pentru a se proteja însă cunoscând profilul lui psihologic cred că ar putea pune pe masă toate materialele compromițătoare pe care le are Plaha împotriva liderilor politici și în special cei din România! Ar fi un risc major ca informațiile respective să ajungă pe mâna unui dictator care ar putea să amenințe toată securitatea României! De aceea am și scris în articolul anterior că ar trebui să se deplaseze o echipă al FBI-ului în Moldova care nu intrat în contact până acuma cu oficiali din Republica Moldova/ România! Tipul respectiv este în stare să se vândă oricui și dacă materialele compromițătoare ar ajunge pe mâna americanilor ar însemna de facto să facă curățenie în SRI/SIE în parlamentul/ guvernul României! Să nu uităm totuși că România este membru NATO și să nu uităm de bazele militare Deveselu și Kogălniceanu și cel mai important de scutul antirachetă de la Deveselu care după părerea unor analiști nici nu mai reprezintă un pericol pentru ruși! Dacă Plaha o să cedeze puterea o să fie pur și simplu lichidat, iar acest lucru îl înțelege destul de bine și el este în stare să facă orice pentru a râmane la putere, inclusiv să recurgă la vărsare de sânge! Avem o situație al naibii de nașpa, pentru că Maia Sandu poate să emită decrete pe care nimeni nu le va pune în aplicare, iar pe de altă parte sunt persoanele din anturajul lui Plaha care îi răman loiale și înțeleg că dacă șeful cade, cădem și noi! Susținerea României este un sprijin moral puternic pentru Plaha! Sunt doi factori care au dus la susținerea României pentru Plaha:
– daca ajunge materialele compromițătoare pe care le are Plaha în mâinile unor persoane se alege praful din …!
– nu poți să cedezi apărarea Republicii Moldova oficial în mâinile rușilor! nu poți să susții nici un fel de coaliție cu un partid pro-rus.
Indiferent de scenarii trebuie să se evite orice formă de ciocnire pentru că în caz contrar se va duce la vărsare de sânge! Știu că Plaha nu va ceda! Știu deasemenea că și cei de la Blocul ACUM tot nu vor să cedeze! Să mergi în continuu cu două guverne deasemenea este imposibil. Va trece MAI, Ministerul Apărării, Procuratura Generală/ SIS-ul de partea Maiei Sandu? Este o întrebare foarte bună! Dintre două rele vor fi nevoiți să aleagă răul cel mai mic!
Cu stimă și respect Plop Andrei!
Si totusi am avut dreptate!Plaha si…
M-am uitat la live-ul făcut ieri de…